Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.
Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.
В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.
Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".
На
Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП.
През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала.
Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен.
Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.
Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща.
Единствената разлика с
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв
Последният филм на Паоло Сорентино "Партенопа" получи смесени отзиви заради сексуална сцена, съобщи АП. Лентата на Сорентино е посветена на свети Дженаро.
През 2016 сериалът "Младият папа", също режисиран от Паоло Сорентино, получи неохотна благословия за своето противоречиво представяне на образа на въображаем папа. Сега обаче "Партенопа" е стана обект на критика. Резултатът е покачване на интереса към филма, който оглавява боксофиса в Италия от излизането си през миналия месец.
"Партенопа" е сниман в родния на Сорентино Неапол и представлява адаптация на елинския мит за сирената Партенопа, която се хвърля в морето, след като не успява да омагьоса Одисей със своята песен. Партенопа се свързва с Неапол - едно от имената на града е Партенопа, а жителите са наричани партенопейци.
В края на филма провокативна сцена с участието на кардинал и прелъстите
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
Изпълнителят бе похвален за неговата дълбока и нестандартна музикална вселена, която е помогнала за популяризирането на страната в чужбина.
Стромай, който е на 39 години, има много малко публични изяви, откакто през май 2023 г. обяви, че спира световното си турне поради здравословни причини.
Изпълнителят на хита Formidable се появи усмихнат на церемонията в двореца. Стромай бе почетен заедно с около двадесет други белгийски личности, някои от които са удостоени с благородническата титла „барон“.
Публични изявления нямаше.
В текст, подготвен предварително от двореца и прочетен на аудиторията, Стромай е приветстван за таланта, дързостга и за смесицата о
Оркестър „Митонисимо“ с диригент Огнян Митонов открива новия си сезон с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на големия оперен композитор Джакомо Пучини, съобщават от оркестъра.
Участват солистите Петя Миленова – сопрано, Пеньо Пирозов – тенор, и Добромир Момеков – баритон. Те ще изпълнят любими арии и дуети от оперите „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Сестра Анджелика“, „Джани Скики“, „Момичето от златния Запад“, както и от първите опери на Пучини – „Вилиси“ и „Едгар“.
Специален акцент в концерта ще бъдат оркестрови изпълнения на малко познати, но много интересни инс
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Джейсън Джеймс ще режисира комедията All Night Wrong (“Нощта на грешките”) с участието на Мария Бакалова в главна роля, съобщава сайтът „Дедлайн“.
Филмът е продуциран от независимата компания Resonance Film & Video, базирана във Ванкувър, Канада. Нейно дело са предишни филми на основателя й, режисьора Джеймс, като „Изгнаник“ (Exile, 2023) и „Това особено чувство“ (That Burning Feeling, 2014), носител на наградата на Фестивала във Ванкувър през същата година. Копродуцент е британската независима компания Big Safari Productions.
„Винаги съм бил почитател на магическия реализъм в киното и харесвам филми като „Блясъкът на чистия ум“ или „Невероятната съдба на Амели Пулен“, споделя Джеймс в ин
Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум.
Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век.
Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.
От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живот е бил свързан с изкуството на Мелпомена в Перник. Екатерина Кънчева допълни, че се надява публиката отново да бъде в залата, защото този празник е за тях, хората, които обичат изкуството.
Театърът е бил създаден много преди Перник да бъде обявен за град. Важно е да запазим паметта, допълни заместник – директорът Таня Тошева.
Първата театрална сграда била постройка от плет и кал, зрителната зала била без дюшеме, със заковани дъски за сядане. Тя била официално открита на 1 май 1921 г. с премиера на драмата "Вампир" на Антон Страшимиров под режисурата на Владимир Трандафилов. Година по-късно в Перник гостувал прочутият Московски академичен театър с "Вуйчо Ваньо" на Антон Чехов.
Новосъздадената през 1935 г. драматическа трупа била регистрирана в тогавашното Министерство на просветата и призната от Съюза на артистите. Тя била субсидирана от мината. Тогава били въведени абонаментни карти за миньорската публика. След построяването на емблематичната сграда на Двореца на културата, която за времето си е била най-голямата на Балканския полуостров, театърът трайно намерил своя нов дом.